A tőzegáfonya nem csak a húgyúti betegségek ellen véd. A 20. század óta ismert, hogy a tőzegáfonyát nemcsak a konyhában használhatjuk fel az ételeink pikánssá tételéhez, hanem természetes gyógyszereként is.  Az Amerikából származó növényt a történelem során alkalmazták a C-vitamin hiány miatt kialakuló skorbut, valamint sebek és duzzanatok kezelésére, illetve a húgyúti fertőzés tüneteinek enyhítésére.

 

A növény, ami csökkenti a rossz koleszterint

A tőzegáfonya ereje abban rejlik, hogy fogyasztása közben hippursav keletkezik, amely meglehetősen erős antibakteriális hatást fejt ki a húgyúti rendszerben. Ezzel egyrészt gátolja a területen fertőzést okozó baktériumok szaporodását, másrészt nem engedi, hogy a kórokozók a húgyúti rendszer falának sejtjeihez tapadjanak.

A tőzegáfonya gyulladáscsökkentő hatásának hála ennél többre képes. Kimutatták, hogy csökkenti a szív-és érrendszeri megbetegedések kialakulásának kockázatát, mert emeli a jó koleszterin szintjét – ezzel párhuzamosan csökkenti a rosszét. Ennek köszönhetően alkalmazható a hajszálerekkel kapcsolatos megbetegedések kialakulásának elkerülésére, mint az érszűkület, az érelmeszesedés, a vérzékenység, a visszér vagy az ödéma.

A növény hatóanyagai erősítik az immunrendszert, de pozitívan hat a cukorbetegség vagy a magas vérnyomás, illetve vérzsírszint kialakulása ellen is. Antioxidáns tulajdonságának köszönhetően képes megkötni a káros szabadgyököket, lassítja a bőr öregedését, valamint támogatja a memóriánkat.

 

Nem csak nőknek ajánlott

A mindennapos fogyasztását elsősorban nőknek ajánlják – gyümölcslé vagy kapszula formájában –, mert ők mintegy tízszer nagyobb eséllyel kapnak el húgyúti fertőzéseket, mint a férfiak. Ezt igazolják a kutatások eredményei, amik alapján a 20-40 éves nők 25-35%-ánál már legalább egyszer kialakult a betegség. A hatóanyagoknak a megelőzésen kívül a kezelésben is szerepük van: csillapítják a fájdalmat, a kellemetlen égő érzést.

Az erősebbik nem képviselőinek szintén ajánlott a tőzegáfonya fogyasztása, mert bizonyos húgyúti betegségeknek ugyanúgy ki vannak téve. Ezek közé tartozik például a vesekő, melyre sokszor csak akkor derül fény, amikor a kövek már elindultak a veséből, vagyis görcsök, hányinger, hányás és láz jelentkezik.

A fertőzés kialakulása szerencsére megelőzhető a megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztással, a kalcium-oxalát kő megjelenése ellen pedig ajánlott elkerülni a cékla, a paradicsom, spenót, sóska fogyasztását. Hatékony lehet ezen kívül a napi 300-400 mg-nyi tőzegáfonya-kivonat bevitele.