A megfelelő tápanyagok hiánya az agyunk működését is nagyban befolyásolja. Ki ne tapasztalta volna, hogy ébredést követően szó szerint üres fejjel ül az ágy szélén vagy elfelejt valamit. Ezek persze mindannyiunkkal előfordulnak néha, a gond akkor van, ha ez az állapot állandósul és megszokottá válik. Szerencsére nem visszafordíthatatlan jelenségről van szó, a háttérben meghúzódó ok gyakran a tápanyaghiány.

 

A tápanyagellátás befolyásolja a gondolkodást

Sokak szerint az optimális tápanyagbevitel a megfelelő fejlődés, növekedés, valamint az egészség fenntartása miatt szükséges. Pedig a jelentősége ezen túlmutat, ugyanis a gondolkodásunkra legalább akkora hatást gyakorol. Alapvetően agyunk szőlőcukorból nyeri az energiát a működéséhez, ez önmagában viszont kevés. A vasra, mangánra, B-vitaminokra szintén szüksége van, ezek nélkül ugyanis a szőlőcukor nem tud elégni, így az energiatermelési folyamatba hiba csúszik. A huzamosabb ideig fennálló, nem megfelelő tápanyagellátás a szellemi teljesítőképesség hanyatlását, a gondolkodás lassulását, a hosszú és a rövid távú memória romlását eredményezi.

 

Természetes források a magas szellemi teljesítményért

A kognitív tevékenységeinket természetes forrásokkal támogathatjuk, most felsoroljuk azt az 5-öt, amelyek a kor előrehaladtával is segítenek frissen tartani agyunkat.

  • Áfonya. A világszerte elterjedt gyümölcs nemcsak ízletes, egészséges is. A jótékony hatása a magas antocián tartalmának köszönhető, ami erős antioxidáns hatásának köszönhetően segítséget nyújt a szabad gyökök elleni védekezésben.
  • Dió. A hazánkban is őshonos, telítetlen zsírsavakban gazdag csonthéjas első osztályú E-vitamin forrás, csökkenti a szívbetegségek kialakulásának kockázatát, illetve segít megelőzni az időskorban megjelenő Alzheimer-kórt kialakulását.
  • A memóriánk karbantartását segítő flavonoidok bevitele élvezet, hiszen az olyan ételekben és italokban található meg, mint a magas kakaótartalmú csokoládé, a tea vagy a bor.
  • A magnézium az izmok mellett az agyunk működésében szintén jelentős szereppel bír. A pótlására kiemelt figyelmet kell szentelnünk, mert azok közé a nyomelemek közé tartozik, amelyeket a szerveztünk nem tud előállítani.
  • Az omega-3 zsírsavak elengedhetetlenek a testünk egészséges működéséhez, de az előzőekben említett magnéziumhoz hasonlóan esszenciális elemről van szó.

Az agyunk működését tehát természetes forrásokkal és táplálékkiegészítőkkel egyaránt támogathatjuk, utóbbi választásakor elsősorban a minőséget tartsuk szem előtt.