A cink a kis mennyiségben fogyasztandó, de a szervezetünk megfelelő működéséhez elengedhetetlen ásványi anyagok közé tartozik. Éppen ezért mindenképpen oda kell figyelnünk az optimális bevitelére, most megmutatjuk, miért van rá szükségünk, illetve melyek a legjobb forrásai.

A sejtjeink védelmezője

A cinkről sokaknak először a csontok, illetve a fogak felépítésében betöltött szerepe jut eszébe, pedig megtalálható az izmokban, a bőrben, a májban, valamint a férfi nemi szervekben egyaránt. Az ásványi anyag kiemelkedő jelentősége a sejthártyák védelmében nyilvánul meg, ennek hiányában ugyanis a sejtmembrán sérülékennyé válik, a káros hatásokkal szemben kevésbé ellenáll. A nyomelemek többségéhez hasonlóan szabályozza a szervezetünkben lejátszódó enzimatikus folyamatokat, e mellett részt vesz a nukleinsavak térszerkezetének kialakításában.

Meghatározza az anyagcsere sebességét, a bőr állapotát

A bevitel ajánlott maximális mennyisége 19 éves kor felett 40 mg, a minimum pedig életkoronként, nemenként eltér. Kiemelt jelentősége van az inzulinszint térszerkezetének kialakításában, amivel befolyásolja a vércukorszintet, az anyagcsere sebességét. Utóbbi ugyanis lelassul, ha a nyomelem mennyisége csökken a szervezetünkben.

Ugyancsak meg kell említenünk a genetikai utasítások értelmezésében betöltött szerepét. A nem megfelelő működés esetén a sejtek tévesen értelmezhetik, és figyelmen kívül hagyhatják a génektől érkező információkat. Összefüggésben áll ezen kívül a szaporodással a hormonok szintézisére gyakorolt hatása révén, illetve óv a nehézfémek okozta ártalmaktól.

Nem mehetünk el szó nélkül a bőrünkre gyakorolt befolyása mellett, ebből kifolyólag sokszor alkalmazzák például az aknés, pattanásos bőr kezelése során, valamint sebgyógyulás és hámosodás elősegítésére.

A hiány jelei

A hiányállapot egyik leggyakrabban előforduló tünete a csökkent ízérzékelés, valamint szaglás, az étvágytalanság, a depresszió, a gyakori megfázások, fertőzések. Ennek következtében az immunsejtek működése elmarad az optimálistól, ami a fehérvérsejtek és a szervezet immunválaszára negatívan hat, a helyreálltása azonban újra kialakítja az egyensúlyt.

A bevitel egy részét fedezhetjük az olyan élelmiszerekből, mint a spárga, a bárány-, a marhahús, a zab, a rák vagy a tökmag, de szükség lehet táplálék kiegészítőre, ami biztosítja a megfelelő napi mennyiséget. A túlzott bevitelre a szájban jelentkező fémes, keserű szájíz, a gyomorfájdalom, hányinger, görcsök utalnak.