A pattanások okozta kellemetlen tünetekkel sokan nézünk szembe, elsősorban a kamaszkorban jelentkező hormonális változások, környezeti hatások miatt. Ezek egyes esetekben a serdülő korból kilépve sem tűnnek el, pedig a probléma kezelhető, illetve megelőzhető – természetesen nem mindegy, milyen készítmények után nyúlunk.

A faggyútermelés áll a háttérben

Az akne kialakulásának hátterében a bőrben található faggyúmirigyek eltömődése áll, ami sokszor begyullad. A tinédzsereknél a herében vagy a petefészekben, illetve a mellékvesében termelődő androgén hormonok hatására emelkedik a mirigyek aktivitása, valamint a faggyútermelés, utóbbi az alapvetően zsíros bőrűeknél egyébként is nagyobb mértékű – így a pattanások iránti hajlamuk is fokozott. Magát a gyulladást a bőr felszínéről a duzzadt mirigybe jutott baktériumok, sarjadzó gombák okozzák, melyek a szervezetben végbemenő változásokon túl a napfényre, a kozmetikumokra adott allergiás reakciók következtében ugyancsak kialakulhatnak.

Három fokozat különíthető el

A nem kívánatos piros duzzanatok a serdülőkor korai szakaszában, akár 8-9 éves korban megjelenhetnek, ami a legtöbb esetben 25 éves korra elmúlik. A fiúknál a megjelenésük, valamint a tünetek erőteljesebbek, a lányokat viszont jobban zavarja az elváltozás. A gyulladásos mitesszerek súlyosságuk alapján lehetnek gennyes pattanások, csomók vagy hólyagok, a legenyhébb típusok 3-10 nap alatt elmúlnak – a hólyagok viszont több hónapig is kellemetlenségeket okozhatnak. Az akne három fokozata különíthető el: az enyhe elsősorban az arcon és környékén észlelhető, a következő szinten már több, erősen gyulladt, fájdalmas csomó van, a legsúlyosabb esetben pedig a puha tapintású, fájdalmas duzzanatok elszaporodnak.

A bőrápolás mellett az egészséges táplálkozás is fontos

Előfordul, hogy az aknék a serdülőkor után sem múlnak el, ekkor érdemes felkeresni egy szakorvost, aki megállapítja, a kozmetikai kezelésen túl szükség van-e gyógyszerek alkalmazására. A terápia része az egészséges táplálkozás, ami a rostokban gazdag élelmiszerek előnyben részesítését, míg a cukros termékek háttérbe szorítását jelenti. Természetesen nem maradhat el a megfelelő bőrápolás, ami a tisztítással kezdődik. Ehhez érdemes a természetes eredetű hatóanyagokat tartalmazó termékeket választani, melyek megnyugtatják a bőrt, illetve akadályozzák a gyulladás kialakulását. A teafaolaj és a szalicilsav például antibakteriális tulajdonságokkal bír, így hatásos a bőrfertőzések kezelésében, a varázsmogyoró, valamint a cink-szulfát pedig az összehúzásért és a bőr feszesítéséért felelős.

Gyógyszeres kezelésre is szükség lehet

Az otthoni kezelésen túl elengedhetetlen néhány havonta felkeresni egy kozmetikust, illetve gondoskodni az optimális A-vitamin bevitelről. Komoly helyzetekben az orvosok az antibiotikumok, hormonok vagy retionidok szedését szokták előírni. Az antibiotikumok a baktériumok számát csökkentik, ehhez hasonló a hatásuk van a vérben kis mennyiségben kimutatható, természetes A-vitamin származékokból álló retinoidoknak. Az ezekkel kapcsolatos, nem kívánatos mellékhatásokat a kúra során vérvétellel szűrik ki, a szedése szigorú orvosi felügyeletet kíván.

A hegekről és az intő jelekről

A tünetek közé tartoznak a gyógyuló pattanások után megmaradó hegek, hiszen egy kis seb megjelenéséről beszélhetünk. A javulás alatt a bőrből kiemelkedő hegszövet vérellátása mérséklődik, ennek következtében a terület elhalványodik. A súlyos fokozatba tartozó aknék komoly hegek kíséretében múlnak el, ami lehet a bőrfelszínből kidomborodó vagy a bárányhimlőhöz hasonlóan a bőrfelszínbe mélyedő. A pattanások időről időre történő megjelenése mindennapos jelenség, viszont feltétlenül tanácsos szakemberhez fordulnia annak a nőnek, akinél ez a panasz felnőtt korban jelenik meg először vagy újra, miután egyszer már eltűnt. A szakorvos ajtaja elé vezető további jelzés, ha a korábban működő praktikák nem mutatnak eredményt, rosszabbra fordulnak a terhesség, a menstruáció alatt, esetleg férfias típusú szőrnövekedéssel társul.

A túlzott mosakodást többet árt, mint használ

A kialakulást megelőzni sajnos nem nagyon lehet, viszont az elfertőződés, illetve a hegesedés elkerülhető. Tévhit, hogy a mitesszerek kizárólag a nem megfelelő mosakodás következtében jelennek meg, ennek túlzott mértéke ugyanis éppen a faggyútermelés fokozódásával járhat együtt. Az ideális a napi kétszer, bőrbarát kémhatású, nem allergizáló tisztítószerrel történő mosakodás. Ezeket nem ajánlott otthon, a tükör előtt állva nyomkodni, a kifakadó pattanásokat pedig mindig fertőtleníteni kell. Ha el akarjuk tüntetni a nem kívánatos dudorokat, mindenképpen érdemes profi szakemberre bízni magunkat, keressünk olyat, aki munkája során természetes eredetű termékeket használ.